Ekonomi

Aşağıda Powell’ın mesajlarını bekliyorum

Altın, düşen tahvil getirilerinde ve zayıflayan dolarda tutunacak bir yer bulurken ve yatırımcılar Fed’in bir sonraki faiz artırımını fiyatlandırırken yükselmeye devam etti.

Spot altının onsu 1.964 doları gördü. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 1.700 TL civarında.

Fed’in bu hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Bu senaryo şu anda altını fiyatlarken, piyasanın odak noktası Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları olacak.

Swap tacirleri Eylül ayında bir başka yükseliş için fiyatları düşürürken, piyasalar genel olarak görünüm konusunda bölünmüş durumda. Öte yandan, iki yıllık ABD tahvillerinin getirileri Salı günü yaklaşık sekiz baz puan düşerek altına daha fazla kaldıraç sağladı.

Tahvil piyasaları, Pazartesi günü yapılan müzayededeki sert satıştan sonra yeniden ayarlandı ve 2007’den bu yana en yüksek getirisine ulaştı.

Kıymetli metalin ayın başlarında yaşadığı yükselişin ardından ons başına 1.950 doların üzerinde istikrar bulması, yatırımcıların ABD Ticaret Borsası Comex’te altının yükseliş beklemesine neden oldu. Ancak bu heyecan Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesinde seyreden spot altına dayalı borsa yatırım fonlarında görülmedi.

bayrampasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu