Ekonomi

Kripto borsalarından çekilen Bitcoin miktarı rekor seviyelere ulaştı

Investing.com – Piyasanın en büyük ikinci borsası pozisyonundaki FTX’in iflasının akabinde yatırımcıların merkezi borsalara inancı kıymetli derecede sarsıldı.

Son gelen datalara nazaran Bitcoin yatırımcıları, varlıklarını merkezi borsalardan kendi nezaretindeki kripto cüzdanlarına çekmeye başladı.

Glassnode tarafından yayımlanan datalar, yatırımcıların kendi nezaretindeki cüzdanlara aktardığı varlık akışında değerli bir artışa işaret etti. Dün Twitter üzerinden aktarılan bilgilere nazaran bu ay kripto borsalarından 106.000 BTC çıkışı görülürken bu sayı rekor düzeylere işaret etti.

Yapılan açıklamada misal çıkışların Nisan 2020, Kasım 2020 ve Haziran – Temmuz 2022 devirlerinde de görüldüğünden bahsedildi. Borsadan Bitcoin çıkışlarının ise 9 Kasım’da tepe yaptığı görülürken 90.000 Bitcoin cüzdanının varlıklarını borsalardan çektiği vurgulandı.

Geçmiş periyotlarda harici cüzdanlara BTC varlıklarının çekilmesi, yakın vakitte görülecek bir fiyat artışı olarak yorumlanırdı. Lakin aktüel durumda merkezi borsalardan çıkışların bu sefer borsalara olan inancın azalmasından kaynaklı olduğu görülüyor.

Bunun yanında Glassnode, geçen hafta sabitlik konusunda birtakım meseleler yaşayan sabit kripto paraların borsalardaki artışına da dikkat çekildi. Datalara nazaran tüm borsalardaki sabit kripto varlıklar, 41 milyar doları aşarak yeni bir rekora imza attı.

Bitcoin, sabah saatlerinde talep artışı gördü

Bitcoin (BTC), sabah saatlerinde 15.815 dolara kadar geriledikten sonra son iki saatte süratli bir talep artışı görerek %6 bedel artışıyla 16.800 dolara kadar yükseldi. Bu sıçramayla Bitcoin, an prestijiyle hafta sonu kayıplarını geri alan bir görünüme sahip.

Sabah saatlerindeki değerli gelişmelerden biri ise Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun FTX kaynaklı olumsuz tesirleri azaltmak için platformla bağlantılı olan kripto şirketleri için bir sanayi kurtarma fonu kurulacağını açıklamasıydı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu