Haber

Suudi ve İranlı bakanlar bir ay içinde toplanacak

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah Al Suud ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, temasların normalleştirilmesi çerçevesinde Ramazan ayı boyunca bir araya gelecek.

İran ve Suudi Arabistan 7 yıl aradan sonra normalleşme kararının ardından görüşme için tarih belirledi. Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah Al Saud ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’ın bir hafta içinde ikinci kez telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. İki bakanın çeşitli konuları değerlendirdiği görüşmede, Ramazan ayı bitmeden görüşme konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi. İran Dışişleri Bakanlığı da Al Saud ile Abdullahiyan’ın bir araya gelme kararını doğruladı ve bakanların normalleşme anlaşmasının son durumunu görüştüklerini bildirdi.

İki ülkenin görüşmenin kesin tarihi ve yeri hakkında yakın zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında terör suçlamasıyla yargılanan Şii din adamı Ayetullah Nimr Bakır el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi idam edildi. İnfazın ardından İran’da protestolar düzenlendi ve Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ile Meşhed’deki konsolosluğu ateşe verildi. Mart 2015’te Yemen’de başlayan savaş nedeniyle iki ülke arasındaki ilgi olaylardan sonra tamamen kesildi.

İran ve Suudi Arabistan, Irak ve Çin’in arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ardından 10 Mart’ta diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaştılar. Anlaşma çerçevesinde İran ve Suudi Arabistan’ın 2 ay içinde karşılıklı olarak büyükelçilik ve diplomatik misyonlarını açması kararlaştırıldı. – RİYAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu